top of page

Na węgierskiej ziemi

 

     27 września zespół Małe Cisy stanął na węgierskiej ziemi  w miejscowości Pakozd. Udaliśmy się tam, aby reprezentować naszą gminę w uroczystościach,  upamiętniających 171 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Pakozd. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od występu w Domu Kultury, który bardzo spodobał się publiczności. Mieliśmy także możliwość obejrzenia innych artystów i byliśmy pod wrażeniem ich popisów. Cała uroczystość w tym dniu zakończyła się przemarszem

z pochodniami pod obelisk  ku pamięci rewolucji i wojny o niepodległość  1848 – 1849. 

    Drugi dzień spędziliśmy w stolicy Węgier – Budapeszcie. Spacerując po Wzgórzu Zamkowym podziwialiśmy Fontannę i Kościół św. Macieja oraz  Zamek Królewski, zatrzymaliśmy się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie zobaczyliśmy zmianę warty. Z Baszty Rybackiej podziwialiśmy drugą część miasta Peszt - urzekł nas Parlament  i piękne stare miasto. Mostem Łańcuchowym przeprawiliśmy się na drugą stronę Dunaju i mijając piękne budynki oraz okazałe pomniki dotarliśmy do Bazyliki św. Stefana, której wnętrze udało nam się zobaczyć.  Wielką  atrakcją stało się Oceanarium – Tropicarium, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się   z dziką przyrodą lasów amazońskich oraz wspaniałą podwodną florą i fauną zbiorników słodko i słonowodnych.

    Gdy wróciliśmy do Pakozd serdecznie przywitali nas mieszkańcy uczestniczący w dalszej części święta swojej miejscowości. Zatańczyliśmy razem z nimi ich taniec regionalny, podziwialiśmy ich stroje, a następnie  udaliśmy się pod pomnik przedstawiający huzara Miskę,  upamiętniający obrońców Węgierskiej Rewolucji spod Pákozd.

     Ostatni dzień pobytu również był pełen atrakcji. Po porannej mszy św. zwiedziliśmy piękne miasteczko Székesfehérvár - pierwszą, historyczną stolicę Węgier, dawniej nekropolię królów węgierskich. Ostatnim punktem tego dnia była obserwacja rekonstrukcji bitwy pod Pakoz z 29 września 1848 roku. Bardzo podobała nam się  huzaria na koniach.    

     Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu. Bardzo miło spędziliśmy czas  z mieszkańcami Pakozd oraz z grupą uczniów z Węgierskiej Górki i ich opiekunami. Z ramienia gminy opiekę nad nami sprawowała pani Sabina Tomiczek, która świetnie  o nas zadbała.

 

                                                                                                                                                    

Kotwica 4
Kotwica 1

Małe Cisy na V Folk Day w Węgierskiej Górce

 

     21 lipca zespół regionalny Małe Cisy działający w naszej szkole rozpoczął swoim występem V Święto Folkloru w gminie Węgierska Górka, tzw. Folk Day. Inną atrakcją tego dnia był XV Międzynarodowy Konkurs Heligonistów.

Dzieci z cisieckiego zespołu były bardzo zadowolone, że mogły wysłuchać gry na heligonkach muzyków reprezentujących Polskę, Słowację i Czechy.

 

Więcej na:

http://www.wegierska-gorka.opg.pl/v-folk-day,4,5180,akt.html

http://www.wgmedia.eu/aktualnosci/z-zycia-gminy/4792-fotorelacja-z-v-folk-day-w-wegierskiej-gorce

Kotwica 2

Małe Cisy w Witkowicach

     25 sierpnia uczestniczyliśmy w Gminnych Dożynkach w Witkowicach. W uroczystości brało udział wielu zaproszonych gości oraz mieszkańców Kęt i okolic. Święto plonów rozpoczęło się Mszą św., na której nie zabrakło naszego góralskiego śpiewu. Po niej w dożynkowym korowodzie przeszliśmy na teren OSP, gdzie po koncercie Koła Gospodyń Wiejskich z Witkowic  i przemówieniach zaproszonych gości, wystąpiliśmy z naszym programem na pięknie udekorowanej scenie.

     Występ bardzo spodobał się oglądającym, usłyszeliśmy wiele miłych słów kierowanych pod naszym adresem. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci i ugoszczeni, a to za sprawą pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Będziemy wspominać ten wyjazd. Ten niedzielny dzień zakończyliśmy       w kinie Cinema City w Bielsku Białej, gdzie obejrzeliśmy film „Dora i miasto złota” . Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

 

Kotwica 3

      MAŁE CISY w Pszczynie i w Suszcu w ramach projektu „Trans Etno" 

 

       Zespół „Małe Cisy” włączył się do polsko-słowackiego projektu „Trans Etno – spotkania z tradycją polsko – słowackiego pogranicza”, przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Oravské kultúrne stredisko w Dolným Kubínie. Celem projektu jest wzbudzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowym przede wszystkim dzieci, poprzez przybliżenie im zagadnień kultury ludowej pogranicza Polski i Słowacji, poznawanie swoich korzeni w sposób całościowy, budowanie poczucia tożsamości regionalnej i więzi z Euroregionem Beskidy, tworzenie pozytywnych relacji z kulturą tradycyjną, a co za tym idzie szacunek dla dorobku kulturowego Polski  i Słowacji.

        W dniu 31 sierpnia nasza grupa wzięła udział w wycieczce zorganizowanej przez ROK w Bielsku Białej do Pszczyny i Suszca. Najpierw zwiedziliśmy skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, w którym przewodnik oprowadził nas po kompleksie drewnianych obiektów, pochodzących przeważnie z XIX w. Zobaczyliśmy m.in. pasiekę, młyn  z wiatrakiem, masztalnię, wozownię, chałupę mieszkalną. Mieliśmy możliwość poznania dawnych narzędzi, wyrobów rękodzielniczych i rekwizytów obrzędowych.             W godzinach popołudniowych na terenie skansenu uczestniczyliśmy w 4 edycji imprezy „Śląskie graczki i łonaczki”. Dzieci przy pomocy animatorów zapoznawały się bądź przypominały sobie dawne

i nieco zapomniane gry i zabawy. Największą popularnością wśród dzieci miało chodzenie na szczudłach.

       Podczas spaceru po alejkach parku podziwialiśmy miasto. Bardzo podobał się nam i zamek. Dużo emocji dostarczyła Zagroda Żubrów, gdzie mogliśmy podziwiać te zwierzęta podczas karmienia. Podobały się nam również i inne znajdujące się tam stworzenia, zwłaszcza majestatyczne pawie, które spacerowały między zwiedzającymi.

       Ostatnim punktem wycieczki był Suszec, a w nim Muzeum Regionalne Kamojówka, prowadzone przez rodzinę Szenderów. W tym niezwykłym miejscu obejrzeliśmy setki ocalonych przed zniszczeniem  przedmiotów z dawnej wsi pszczyńskiej, zrekonstruowaną stodołę i kuźnię. Największą atrakcją był pokaz sztuki kowalskiej. Próbowaliśmy swoich sił przy poruszaniu miechem, a także kucia gorącego żelaza.

       Wycieczka bardzo nam się podobała i nie możemy się już doczekać następnej do Słowacji.

Kotwica 5

„Hej, gronicki  gronicki,  wy moje kochane

Zawse wos łoglondom ino rano wstane…”

 

       Małe Cisy i przyjaciele nie tylko na góry spoglądają, ale i zdobywają.  Był Rachowiec, Hala Boracza, Przegibek, Hala Rycerzowa, Magurka Wilkowicka, Barania Góra, a teraz przyszła kolej na Wielką Raczę. Została ona zdobyta 12 października przy pięknej, słonecznej pogodzie.

     Lubimy chodzić po górach, a przy okazji zdobywać górskie odznaki.         

Po zdobyciu popularnej czas na małą brązową (niektórzy już ją mają).                              

      Do zobaczenia na szlaku!

                                                                          

Kotwica 6

VI Przegląd Kolęd i Pastorałek Polskich 


                18 grudnia 2019r. nasz zespół  brał udział w VI Przeglądzie  Kolęd i Pastorałek Polskich  w OPG w Węgierskiej Górce. Tym razem zaprezentowaliśmy się w dwóch grupach. Grupa młodsza to dzieci, które wyraziły chęć przynależności do naszego zespołu. Był to dla nich pierwszy udany występ.  Cieszymy się, że jest w nich tyle zapału i odwagi. Życzymy im wytrwałości i sukcesów. 

Kotwica 7

Warsztaty z zakresu   -  zimowej plastyki obrzędowej – pająki (04.12.2019)                                                      -  zabawek ludowych – ptaszki (10.12.2019)

     W sierpniu uczestniczyliśmy w wycieczce do Pszczyny i Suszcza, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej. Tym razem ROK przygotował dla nas zajęcia warsztatowe z zakresu zimowej plastyki obrzędowej – pająki, a także  z zakresu zabawek ludowych  – ptaszki. Wycieczka, jak i warsztaty odbyły się w ramach mikroprojektu „Trans Etno – spotkania z tradycją polsko-słowackiego pogranicza” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014–2020.  Celem zajęć warsztatowych było  przybliżenie dzieciom  sztuki ludowej, zachęcenie  do refleksyjnego postrzegania tradycji, twórczego czerpania z jej zasobów, a co za tym idzie zachowania unikalności kulturowej.

    4 grudnia 2019 r. transgraniczna Pracownia tradycji” zawitała do naszej szkoły. Członkowie starszej grupy  zespołu regionalnego „Małe Cisy” wzięli udział w warsztatach tworzenia ludowych pająków, które prowadziła pani Hanna Stano z manufaktury  Matecznik.  Pająki związane z obrzędowością ludową  wraz z innymi bożonarodzeniowymi tradycyjnymi dekoracjami,  zdobiły polskie domy w czasach zanim zawitała do nich choinka. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Uczestnicy warsztatów stworzyli kolorową dekorację na  Boże Narodzenie.

    10 grudnia 2019 r. młodsza grupa zespołu brała udział w  warsztatach zabawkowych, które poprowadziła Małgorzata Wątroba, instruktorka z Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie – miejscowości znanej z tradycji wytwarzania drewnianych ptaszków. Dzieci bardzo dużo dowiedziały się na temat ludowych zabawek, ich historii i techniki tworzenia.  Pani Małgorzata pokazała im przeróżne zabawki, którymi mogli się pobawić. Na koniec dzieci  otrzymały po dwa drewniane ptaszki, które własnoręcznie pomalowali. Ptaszki zostały zabrane do domu, gdzie znalazły miejsce wśród gałęzi świątecznych choinek.

bottom of page